توقعات جامعه والیبال زنان از رییس جدید چیست؟
۱۹ام دی ۱۳۹۶ فوتبالی ورزشی

مهر فوتبال ـ انتخابات فدراسیون والیبال دو هفته پیش انجام شد و حالا قرار است سرنوشت جدیدی برای این رشته با حضور مدیر جدید رقم بخورد. اگرچه اکثر کارشناسان موافق هستند که مدیر جدید کار سختی در پیش دارد و باید بخشی از برنامه‌اش را روی همان روش کاری محمدرضا داورزنی ادامه دهد اما هستند بخش‌هایی که در این سال‌ها کم‌لطفی نصیبشان شده و راه زیادی برای رسیدن به آنچه که لایقش هستند در پیش رو دارند. والیبال زنان یکی از همان بخش‌هاست. موضوعی که تمام اهالی این رشته در بخش زنان، از بازیکنان گرفته تا مربیان و داوران والیبال درباره‌اش اتفاق نظر داشتند. آن‌هم به این دلیل که والیبال زنان اگرچه از زمان داورزنی در ایران راه افتاد اما هنوز در آُسیا هیچ حرفی برای گفتن ندارد.

چندین سال درجا زدیم

در دهه هشتاد والیبال زنان به همت داورزنی استارت خورد. پیش از او محمدرضا یزدانی‌خرم رییس سابق فدراسیون هیچ اعتقادی به فعالیت زنان دراین رشته نداشت و به همین دلیل هم قدمی برای توافق با فدراسیون بین المللی برای طراحی یک پوشش اسلامی برنمی‌داشت. داورزنی اما این راه را آغاز کرد و عملا این رشته را برای زنان استارت زد. بعد از تصویب حجاب برای دختران والیبالیست ایرانی و اجازه حضور در میادین بین‌المللی کم‌کم راه ورود به مسابقات خارجی هموار شد. اما در تمام این سال‌ها والیبال زنان در همان حدی که بود عملا باقی ماند و نتوانست پیشرفت خاصی داشته باشد.

والیبال زنان به همتی نو نیاز دارد

دو سال پیش فدراسیون مجددا در حرکتی نو کمپی اختصاصی برای دختران والیبالیست در مجموعه ورزشی آزادی تأسیس کرد و از همه مهم‌تر برای نخستین‌بار توانست با یک مربی خارجی برای هدایت تیم ملی به توافق برسد. همان سال هم دختران ایرانی بهترین نتایجشان را در مسابقات باشگاه‌های آسیا و AVC کاپ کسب کردند. در ادامه اما نه مایدا چیچیچ سرمربی تیم ملی آنچنان موفق بود و نه روند کار به همان خوبی که استارت خورده بود، ادامه پیداکرد و تا در نهایت مایدا هم از ایران برود. پس از آن تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا با نتیجه‌ای ضعیف نهم شد و اگر تغییر قوانین نبود حضور در مسابقات AVCکاپ سال آینده را هم از دست می‌داد. نبود سرمربی، استفاده از بازیکنان جوان به طور کاملا ناگهانی در تیم ملی، خط زدن نام بسیاری از بازیکنان قدیمی که هیچ گزینه‌ای برای جایگزین کردنشان وجود نداشت، نبود پشتوانه قوی و حضور در قاره‌ای به نام آسیا که بهترین‌های والیبال زنان جهان در آن حضور دارند موضوعاتی است که باعث شده تا همین امروز هیچ اقبالی در این بخش نداشته باشیم. به همین دلیل هم هست که اهالی والیبال زنان معتقد هستند یکی از اصلی‌ترین اقدامات احمد ضیایی رییس جدید فدراسیون باید تمرکز روی این حوزه باشد.

دریافت‌کننده تیم ملی: دیگر نوبت توجه به زنان است

مهسا صابری دریافت‌کننده تیم ملی والیبال زنان ایران با اشاره به همین موضوعات می‌گوید: «در حال حاضر والیبال کشور در بخش مردان به سطح خوبی رسیده است. به همین دلیل هم معتقدم دیگر انرژی‌ها باید به سمت والیبال زنان سوق پیدا کند.
در همه کشورها والیبال مردان و زنان هم‌طراز یا به هم نزدیک است اما در ایران شاهد اختلاف زیاد بین تیم ملی زنان و مردان هستیم و این اتفاق خوبی نیست. امیدوارم رییس جدید فدراسیون روی این بخش توجه ویژه‌تری داشته باشد تا تیم‌های زنان هم بتوانند همان رشد موشکی بخش مردان را تجربه کنند و به جایگاه خوبی برسند.»

لیبروی تیم ملی: نبود اسپانسر ضربه بزرگی به ما می زند

نگار کیانی لیبروی شیرازی والیبال کشورمان معتقد است نبود اسپانسر در بخش زنان بیشترین آسیب را به این حوزه می‌زند: «سطح والیبال بانوان در این سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته است اما نبود حامی مالی باعث شده تا بازیکنان نتوانند در لیگ برتر حضوری پررنگ داشته باشند. امسال بسیاری از بازیکنان مدعی و صاحب‌نام با یکی از تیم‌هایی که قصد حضور در لیگ را داشت مذاکره کردند اما به یک‌باره آن تیم از شرکت در رقابت‌ها انصراف داد و همین موضوع باعث شد تا برای آن‌ها دیگر تیمی نباشد که قرارداد ببندند و روی زمین بمانند. سطح کیفی رقابت‌های لیگ امسال بالاست و همان بازیکنانی هم که موفق به عقد قرارداد با دیگر تیم‌ها شد‌ه‌اند، همه تلاش خود را برای ارائه بهترین بازی‌شان به کار گرفته‌اند و برد در برابر حریفان راحت نیست.»

شعبانیان: کار دختران ما از پسران سخت‌تر است

میترا شعبانیان سرمربی تیم ملی والیبال نوجمهر فوتبالن کشورمان هم نظری مشترک با سایر اهالی این حوزه دارد: «در حال حاضر می‌بینیم که والیبال در بخش مردان راهش را پیدا کرده است. تیم ملی والیبال مردان ما از رده سنی نوجوان گرفته تا بزرگسالان پا در مسیر مشخصی گذاشته‌اند و به خوبی می‌دانند هدفشان چیست و دنبال چه هستند. در بخش زنان اما این شفافیت وجود ندارد. از آنجایی هم که والیبال آسیا با حضور تیم‌هایی مثل چین و ژاپن که بهترین‌های دنیا هستند، منطقه سخت و پر قدرتی محسوب می‌شود، کار دختران ما حتی از پسران هم سخت‌تر است. در نتیجه به نظرم فدراسیون جدید باید یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایش بالا بردن جایگاه والیبال زنان کشور باشد.»


مطالب پیشنهادی