داستان نبرد دو گلادیاتور                             
۲۳ام دی ۱۳۹۶ فوتبالی ورزشی

مهر فوتبال ـ وقتی پپ به پیشنهاد مالکان سیتی پاسخ مثبت داد کمتر کسی تصور می‌کرد چنین نمایش خیره‌کننده‌ای را از تیم منچسترسیتی شاهد باشیم. پپ کارنامه موفقی داشت اما همه می‌گفتند لیگ جزیره با سبک همیشگی او تفاوت دارد.

پپ اما در سیتی انقلابی به راه انداخت؛ با دست باز بازیکن می‌خرید و زمان کافی برای آزمون و خطا را داشت.حالا و در نیمه فصل دوم حضورش در باشگاه، اختلاف سیتی با رقیب دیرینه‌اش یونایتد ۱۵ امتیاز است.پپ لیگ رقابتی جزیره را تبدیل به لیگی کاملا غیر رقابتی کرده است. سیتی پپ زیبا و چشم‌نواز بازی می‌کند؛ تیمی که همه رکوردها را شکسته و تشنه قهرمانی است. نمایشی که پپ به روی صحنه می‌برد اجرایی بی‌نقص است.

در آن سوی میدان اما خوزه مورینیو که با امید و اشتیاق بسیار هواداران پا به تئاتر رویاها گذاشت تا جای خالی سر الکس فرگوسن را پر کند هنوز نتوانسته چندان موفق ظاهر شود. یونایتد در شرایطی حساس به سر می‌برد. مقابل تیم‌های ضعیف امتیاز از دست می‌دهد و در مقابل رقبای همیشگی دفاعی بازی می‌کند. بدتر از همه اینها یونایتد به هیچ‌وجه فوتبال زیبایی را به نمایش نمی‌گذارد. درصد بالایی از هواداران من‌یونایتد این روزها معتقدند، این سبک بازی در شأن منچستریونایتد نیست، یونایتدی که بعد از سر الکس هنوز روی خوش فوتبال را ندیده است و به نظر می‌رسد این فصل هم باید به مرور خاطرات قهرمانی‌های گذشته بسنده کند.

دربی آخر یونایتد و سیتی تا حدودی تکلیف قهرمان این فصل را روشن کرده. اما رقابت این دو مربی، تاریخچه پر فراز و نشیب و جذابی دارد.

دربی آخر، بیستمین رویارویی مورینیو و پپ بود. آغاز این رقابت به سال ۲۰۰۹ برمی‌گردد. زمانی‌که مورینیو سرمربی اینترمیلان بود و گواردیولا مربی بارسلونا. اولین نبرد آنها با نتیجه۰-۰ به پایان رسید.

رویارویی بعدی دو تیم در مرحله گروهی لیگ قهرمانان در نیوکمپ بود. بارسا با گل‌های پیکه و رودریگز موفق شد اینتر را شکست دهد.

راند بعدی این جنگ هیجان‌انگیز در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان در سال ۲۰۱۰ بود. آن بازی یکی از لحظات تعیین‌کننده دوران مربیگری مورینیو بود. پدرو در دقایق ابتدایی بازی، سن سیرو را در سکوت فرو برد اما نراتزوری‌ها با حمله‌های پی در پی، امید پپ برای تبدیل شدن به تنها تیمی که دوسال پیاپی قهرمان لیگ قهرمانان شده است را از بین بردند. آنها با نتیجه ۳-۱ بارسلونا را در دور رفت شکست دادند. در دور برگشت خوزه به سیستم همیشگی‌اش رو آورد. بازی با نتیجه ۱-۰ به پایان رسید و اینتر در مجموع با نتیجه ۳-۲ به فینال رقابت‌ها رسید.

در دوران حضور مورینیو در رئال مادرید، دو مربی یازده‌بار در مقابل هم قرار گرفتند.۵  پیروزی سهم بارسا ۲ پیروزی سهم رئال و ۴ تساوی نتیجه تقابل دو مربی در دوران مربی‌گریشان در لالیگا بود. دورانی که پر از جنجال و جنگ لفظی و تقابل خصمانه بود.

وقتی پپ به  بایرن رفت و مورینیو به چلسی بازگشت این دو فقط یک‌بار در سوپر کاپ اروپا به مصاف هم رفتند که در آن بازی بایرن در ضربات پنالتی موفق شد چلسی را شکست دهد.

و اما حضور پپ در سیتی و مورینیو در یونایتد این رقابت همیشگی و جذاب را وارد مرحله تازه‌ای کرد. حالا دو مربی در سطح دیگری از رقابت به مصاف هم می‌روند و هر راند جذاب‌تر از راند قبل است. باید دید در پایان این رقابت خیره‌کننده کدام مربی موفق‌تر است. مرد موقر و آرام قصه یا آقای خاص و همیشه جنجالی.


مطالب پیشنهادی