شکل‌گیری یک اسطوره؛ فرانک لمپارد
۲۳ام اسفند ۱۳۹۶ فوتبالی ورزشی

مهر فوتبال ـ «هیچ مربی تابحال زیر دوش حمام به من نگفته بود که بهترین بازیکن جهانم. ولی ژوزه مورینیو این کار را کرد و هرگز آن لحظه را فراموش نمی‌کنم. او به من گفت تو بهترین بازیکن جهانی ولی باید قهرمانی کسب کنی.»

وقتی ژوزه مورینیو این جملات را به فرانک لمپارد گفت تازه به چلسی آمده بود تا به عنوان سرمربی، آنها را بعد از پنجاه سال قهرمان لیگ کند. ژوزه مشغول صحبت با رسانه‌ها بود و گفت: «من یکی مثل بقیه نیستم. من خاص هستم.» در همان لحظه اسطوره‌ای متولد شد. غرور و تکبرش؛ بی پروایی مردی که اینچنین از خود تعریف می‌کند، بوی موفقیت را در همه‌جا پخش کرد. مورینیو به خوبی می‌دانست که برای موفق شدن باید دقیقا همین مشخصه‌ها را در بازیکنانش به وجود آورد.

زیر دوش حمام؟ به خوبی می‌دانستیم که مورینیو می‌تواند غیرمتعارف باشد، اما به یکباره مرزها را جابجا کرد و حتی از استانداردهای خودش هم فاصله گرفت. چنین بیانیه بزرگی را زیر دوش حمام به اطلاع بازیکن می‌رسانند؟ پس آن پرستیژ و ابهت و زرق و برق کجا رفت؟ البته می‌توان کمی بُعد ادبی به داستان اضافه کرد و اینطور در نظر گرفت که مورینیو مشغول تماشای هافبکش بود که چگونه ناکامی‌ها و شکست‌های گذشته را از تن خود پاک می‌کند و روحش را برای عصر جدیدی از چلسی آماده می‌کند. عصر پیروزی‌ها و افتخارات.

بازیکن متفاوت

لمپارد می‌گوید: «از همان لحظه اعتماد به نفس من بیشتر شد. نه اینکه فکر کنم بهترین بازیکن جهانم، ولی مربی که به تازگی قهرمان لیگ شده بود، این حرف را به من زد. از همان لحظه عوض شدم.» واقعا هم لمپارد به خاطر مورینیو تغییر شگرفی کرد و به یکباره بازیکن متفاوتی شد. فصل ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ اتفاقات خیلی خاصی در زمین بازی می‌افتاد. باشگاه، چشم‌انداز فوتبال انگلیس را تغییر داد و لمپارد هم تعریف واژه هافبک را از نو نوشت. ولی اینها کافی نبودند. مربی از بازیکنان می‌خواست وظایف مهاجمان را بین خود تقسیم کنند. همه باید گل بزنند.

چلسی دیگر ترسو و شکست‌خورده نبود و لمپارد هم دیگر پسر یک بازیکن مشهور نبود. بلکه خودش بازیکن مشهوری بود. از همان لحظه غافلگیری زیر دوش حمام تا گل‌هایی که در بازی‌ها به ثمر می‌رساند، اولین گام‌هایش برای رسیدن به اوج جهان را برمی‌داشت.

از ارغوانی تا آبی

سه سال قبل از آمدن مورینیو، باشگاه چلسی به مبلغ ۱۱ میلیون پوند فرانک لمپارد را از وستهام خرید. این مبلغ باعث می‌شد همه ابرو بالا بیاندازند. وستهامی‌ها می‌خندیدند و فکر می‌کردند با زیرکی چشم‌های چلسی را کور کردند و برد بزرگی نصیبشان شده است. لمپارد محصول سیستم جمهر فوتبالن شرق لندنی بود. در آپتون پارک بزرگ شد و اتفاقا در آنجا خیلی راحت بود و به خود سخت نمی‌گرفت. هنوز هم با پیوستن به چلسی آنقدر رو به جلو نرفته بود. مبلغ انتقال لمپارد در آن زمان شگفت‌آور بود و با این حال تا ۲۳ دسامبر صبر کرد تا برای اولین‌بار با پیراهن شماره ۸ اولین بازی را برای باشگاه جدیدش انجام دهد. لمپارد فصل را با فقط ۵ گل زده به اتمام برد و این تعداد گل برای هزینه ۱۱ میلیون پوندی‌ که روی دست باشگاه گذاشته بود خیلی کم بود. همین تأثیرگذاری کم‌اش باعث شد که از تیم اسون گوران اریکسون برای جام جهانی ۲۰۰۲ کنار گذاشته شود.

گل پیروزی دقیقه ۸۹ لمپارد در اولین روز از فصل ۰۳-۲۰۰۲ کم کم به همه نشان داد که لمپارد هم می‌تواند خودی نشان بدهد. دقیقا در بهترین زمان رسید تا با یک گل سه امتیازی چلسی را از چارلتون پیش بیاندازد. هشت گل در تمام رقابت‌ها تقریبا پیشرفت تدریجی حساب می‌شد اما هنوز هم آنقدر چشم‌گیر نبود که رومان آبرامویچی که همان تابستان به باشگاه آمده بود، بخاطر او دست‌هایش را از جیبش دربیاورد و دست بزند.

یک روز لمپارد این پیغام را دریافت کرد که با خرج کردن ۱۵۰ میلیون پوند بازیکنان جدیدی به باشگاه خواهند آمد و اگر می‌خواهد اینجا بماند باید یک تکانی به خود بدهد. او بعدا گفت: «خیلی نگران بودم که از تیم خط بخورم. وقتی رومان آمد به اطراف نگاه می‌کردم و می‌دیدیم که بازیکنان بزرگی به اینجا می‌آیند. کلود ماکلله و خوان سباستین ورون، انگار آنها هرروز با هافبک جدیدی قرارداد می‌بستند. کاملا خاطرم هست که آن فصل قبل از اولین بازی‌مان روی نیمکت کنار جان تری و ایدور گودیانسن نشسته بودم و با خودم می‌گفتم باید در چلسی انقلاب کنم.» به پشتوانه این ایده در فصل ۰۴-۲۰۰۳ بهترین دورانش را در چلسی گذراند و به تیمش کمک کرد تا به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان برسند.

شاهکار مورینیو

اواخر فصل سوم حضورش، این بازیکنی که چلسی برایش آنقدر سنگین سرمایه‌گذاری کرده بود داشت خودی نشان می‌داد. با این حال به مورینیو نیاز داشت تا بیاید و او را به اوج برساند و خودش هم بهترین و موفق‌ترین دوران مربی‌گری‌اش را در چلسی بگذراند. در همین لحظه بود که جملات زیر دوش حمام معنادار شد. اعتقادی در لمپارد به وجود آمد که می‌تواند در سطح اروپا هم بهترین باشد. آنچه نیاز داشت کارهایی بود که مورینیو از او می‌خواست؛ به او دستور داد تا قوانین را عوض کند.

مربی نماد جادوی چلسی شد. لمپارد از کلودیو رانیری درس‌های زیادی آموخت اما اگر این مربی ایتالیایی یک فصل دیگر هم مانده بود آیا اینهمه دگرگونی در لمپارد را حس می‌کردیم؟ آیا تمام آن ۱۹ گلی که به طاق دروازه کوبید را می‌دیدیم؟ احتمالا خیر.

لمپارد در اثر انعکاس تأثیرات تدریجی مورینیو بود که پیشرفت می‌کرد. البته این تأثیرات به یکباره اتفاق نیافتد و زمان برد تا لمپارد خود و جایگاهش را بشناسد. این بازیکن انگلیسی تا قبل از ماه ژانویه تنها شش‌بار گلزنی کرد. اغلب گل‌های چلسی از طرف آرین روبن، دیمین داف و دیدیه دروگبا زده می‌شد. لمپارد در حال پیشرفت بود؛ شاید هم به چند حمام دیگر نیاز داشت تا به آن مرحله از شکوفایی دست پیدا کند.

تمرین و هدف

بعدها لمپارد توضیح داد: «جلسات تمرینی مورینیو سخت بودند. او بسیار منضبط و کارکشته بود و می‌دانست از بازیکنانش چه می‌خواهد.» آن شش گلی که لمپارد در پنج‌ماه به ثمر رسانده بود، تبدیل شد به نوزده گل در عرض نه ماه. و اینگونه بود که لمپارد میخ خود را کوبید و جایگاهش در قلب مورینیو و در باشگاه چلسی را تثبیت کرد. بعد از کریسمس، لمپارد مهارنشدنی شده بود.

موتور چلسی و لمپارد روشن شد و در ماه ژانویه مقابل تاتنهام و در ورزشگاه وایت هارت لین دو گل بازی را به ثمر رساند و چلسی را با نتیجه ۲-۰ پیروز میدان کرد. اواخر همان ماه در اولدترافورد و نیمه‌نهایی جام اتحادیه به منچستر گل زد و تیم را به فینال رساند و قهرمان شدند –این اولین افتخار بزرگ لمپارد به عنوان یک بازیکن حرفه‌ای بود.

در لیگ قهرمانان که فشار چند برابر است هم خود را ثابت کرد. در آن بازی رویایی مقابل بارسلونا که چلسی با نتیجه ۴-۲ پیروز میدان شد و بزرگترین افتخار استمفوردبریج را کسب کرد لمپارد هم گلزنی کرد و بعد از آن در یک چهارم نهایی مهارت فردی خود را به نمایش درآورد و به الیور کان اسطوره‌ای سنگربان بایرن مونیخ گل زد.

روز به روز بر اهمیت لمپارد افزوده می‌شد و بازی‌های تماشایی این بازیکن ۲۶ ساله نشان می‌داد که خودش هم به قدرت و تمهر فوتبالیی و اسطوره‌ای بودن خود ایمان پیدا کرده است و این را در استادیوم ریبوک و در ماه آوریل همان سال ثابت کرد. هیچ بازیکنی در نیم قرن گذشته، چلسی را با گلزنی به بزرگترین افتخار فوتبالی‌اش نرسانده بود ولی لمپارد دو مرتبه به تیم بولتون گل زد و تاج قهرمانی لیگ جزیره را به چلسی تقدیم کرد.

مورینیو در تغییر چلسی و بالا کشاندنش در فصل ۰۵-۲۰۰۴ بسیار تأثیرگذار بود. نه تنها جام‌های زیادی بدست آورد بلکه چلسی را در طول ۱۳ سال همواره به عنوان موفق‌ترین باشگاه انگلیس بالا نگه داشت. او با جاه‌طلبی و قدرتی که داشت استانداردهای لمپارد را درهم شکست و اسطوره جدیدی از او ساخت. از آن زمان لمپارد تبدیل به یکی از برجسته‌ترین بازیکنان انگلیس شد. در فصل ۰۵-۲۰۰۴ همه چیز برای این بازیکن و همچنین برای باشگاه به طور کلی تغییر کرد.

منبع: FourFourTwo

 


مطالب پیشنهادی