چرا شاگرد پروفسور نشدم؟
۲۹ام اسفند ۱۳۹۶ فوتبالی ورزشی

مهر فوتبال ـ تقویم دیواری سال ۲۰۰۶ به دیوار نصب شده، دانیل موساتی برزیلی در باشگاه آرسنال کار می‌کند، او ارتباط باشگاه لندنی با باشگاه کورینتیانس برزیل است. دانیل یک استعداد بزرگ برزیلی را شناسایی کرده و به آرسن ونگر پیشنهاد می‌دهد، اما داستان به شکلی پیش نمی‌رود که این هافبک ریزنقش ۱۸ ساله پیراهن توپچی‌ها را بر تن کند. موساتی درباره اتفاق‌های سال ۲۰۰۶ در باشگاه آرسنال در زمینه جذب استعدادهای برزیلی می‌گوید: «من گزارش کار دنیلسون هافبک سائوپائولو را همان سال به باشگاه آرسنال داده بودم، چندی بعد او به انگلیسی‌ها فروخته شد. پیشنهادی هم برای دیدن بازی ویلیان و تهیه یک گزارش کامل‌‎تر از او هم به مدیر بخش استعدادیابی ارائه کرده بودم، اما آن زمان دیدم که هیچ علاقه‌ای برای جذب ویلیان ندارند چرا که بازیکن دیگری را زیر نظر گرفته بودند. یک سال بعد باز هم ویلیان را به باشگاه آرسنال پیشنهاد کردم اما او برای کسب پول بیشتر به اوکراینی‌ها فروخته شد تا این که تبدیل شد به بازیکن فوق‌العاده‌ای که این روزها در چلسی می‌بینیم.» این اولین و آخرین مرتبه‌ای نبوده که باشگاه آرسنال شانس جذب یک بازیکن بااستعداد و آینده‌دار را با تصمیم نادرست از دست می‌دهد. به بهانه اتفاقی که موساتی فاش کرده بازیکن‌های بزرگی را معرفی خواهیم کرد که آرسنالی‌ها شانس خرید او را به راحتی از دست دادند و این ستاره‌های دنیای فوتبال شاگرد آرسن ونگر نشدند.

پل پوگبا

سال ۲۰۰۹ اگر آرسن ونگر بازی هافبک ۱۶ ساله لوهاور فرانسه را می‌پسندید او به جای آکادمی منچستریونایتد از آکادمی آرسنال سر درمی‌آورد. گران‌ترین بازیکن سال ۲۰۱۶ فوتبال جهان یک مرتبه دیگر هم فرصت آرسنالی شدن داشت. او سال ۲۰۱۴ فاش کرد اگر باشگاه آرسنال سریع‌تر عمل می‌کرد سال ۲۰۱۲ به جای این که منچستریونایتد را به عنوان بازیکن آزاد به مقصد یوونتوس ترک کند راهی لندن شده بود. البته یکی از مسئولان باشگاه آرسنال هم مدعی شد او خیلی زود با باشگاه یوونتوس قراردادش را امضا کرده و نشده او را جذب کنند. باشگاه آرسنال حتماً با داشتن هافبکی مثل امانوئل فریمپونگ غنایی نیازی به پوگبا نداشت که در این امر تعلل کرده است! هافبکی که تقریباً مشابه با پوگبا بود اما آنقدر ضعیف عمل کرد که حالا در لیگ قبرس بازی می‌کند. جالب است بدانید پوگبا در نوجوانی هوادار تیم آرسنال بوده ولی در هر صورت فرصت پوشیدن پیراهن توپچی‌ها را پیدا نکرد.

یحیی توره

حدود ۱۳ سال از روزی که پاتریک ویرا آرسنال را ترک کرد می‌گذرد، اما هنوز هم طرفداران این تیم از اینکه نتوانسته‌اند جانشین خوبی برای او پیدا کنند ناراضی هستند. سال ۲۰۰۳ یک هافبک ساحل‌عاجی ۲۰ ساله از تیم بِورن بلژیک به اردوی آرسنال آمد تا تست بدهد. او حتی در دیدارهای دوستانه هم مقابل تیم بارنت برای تیمِ ونگر بازی کرد. البته ونگر مشکلات فنی را عامل عدم جذب یحیی توره نمی‌داند و می‌گوید: «به خاطر مشکلات گذرنامه بود که نتوانستیم توره را جذب کنیم. این یکی از حسرت‌های دوران مربیگری من است. او با باشگاه ما توافق کرده بود و دلیل آن چیزی نبود که می‌گویند ما می‌خواستیم او را به اوکراینی‌ها قرض بدهیم.» توره همان سال به باشگاه متالور دونتسک پیوست، سپس راهی المپیاکوس، موناکو و بارسلونا شد. حالا برای ۸ سال است که پیراهن سیتی را پوشیده و افتخارهای زیادی با این تیم کسب کرده.

لوئیس سوارس

شاید یکی از عجیب‌ترین انتقال‌های دنیای فوتبال که صورت نگرفت آرسنالی شدن لوئیس سوارس در سال ۲۰۱۳ بود. باشگاه لیورپول در قرارداد ستاره اروگوئه‌ای‌اش بندی را قرار داده بود که با وجود رقم فسخ قرارداد ۴۰ میلیون پوندی این بازیکن نمی‌تواند به آرسنال بپیوندد. یعنی هر باشگاهی با ۴۰ میلیون می‌توانست سوارس را به خدمت بگیرد به غیر از توپچی‌های لندن! آرسن ونگر می‌گوید حسرت کامل نشدن این انتقال را نمی‌خورد. سوارس سال ۲۰۱۱ از آژاکس به لیورپول پیوست و آنقدر درخشید که همه باشگاه‌های بزرگ او را می‌خواستند. او در نهایت سال ۲۰۱۴ با قراردادی ۶۴ میلیون پوندی از لیورپول راهی بارسلونا شد. شاید ونگر حسرت خرید سوارس را نخورد اما خوب می‌داند لوئیس می‌توانست از همه مهاجمهای سالیان اخیر تیمش کارآمدتر باشد.

زلاتان ایبراهیموویچ

یک داستان خاص و عجیب دیگر از ایبرا. باشگاه آرسنال قصد داشت از زلاتان ایبراهیموویچ تست بگیرد، اما او زیر بار نرفت. سال ۲۰۰۱ یک مهاجمی ۲۰ ساله از مالمو سوئد به ونگر پیشنهاد شد و قرار بود در تست‌های باشگاه آرسنال شرکت کند. البته زلاتان در جریان نبود و وقتی به لندن رسید متوجه این موضوع شد. او حتی با پیراهن شماره ۹ آرسنال عکس یادگاری هم گرفت. ایبرا می‌گوید: «من آنقدر خوب بودم که در باشگاه آرسنال تست بدهم و خودم را به ونگر ثابت کنم. فردای همان پیشنهاد هم به آژاکس پیوستم.» هِسه برگ مدیر فوتبال آن زمان باشگاه مالمو هم می‌گوید آن زمان با آرسن ونگر صحبت کرده و هیچ قراری بر این که زلاتان باید تست بدهد نگذاشته بودند. زلاتان هم در آژاکس مطرح‌تر شد و پیراهن بسیاری از تیم‌های بزرگ مثل بارسلونا، میلان، اینتر، یوونتوس، پاری‌سن‌ژرمن و منچستریونایتد را پوشید.

جانلوئیجی بوفون

جی‌جی بوفون در پارما می‌درخشید و به خوبی خودش را نشان داد، او همان زمان برای پیوستن به آرسنال قرار ملاقاتی هم با آرسن ونگر داشت. پروفسور قصد داشت یک جانشین خوب برای دیوید سیمن پیدا کند و بوفون را زیر نظر داشت. سالها گذشت تا رکورد گران‌ترین دروازه‌بان تاریخ شکسته شود. یوونتوس ۳۲ میلیون پوند برای جذب بوفون پرداخت و مسیر زندگی این سنگربان جوان را تغییر داد. حالا جی‌جی اسطوره بیانکونری است و آرسن ونگر قطعاً هنوز حسرت این که در جذب او تعلل کرده‌اند را می‌خورد. این روزها آرسنال باز هم به دنبال جانشین برای سنگربان خودش پتر چک است که در آستانه بازنشستگی قرار دارد، اما بوفون ۴۰ ساله دیگر به کار ونگر نمی‌آید!

انگولو کانته

ونگر ماه فوریه سال ۲۰۱۷ مدعی شد پیش از این که انگولو کانته هافبک لسترسیتی به چلسی بپیوندد ۲ مرتبه برای جذب او تلاش کرده است. پس از نمایش فوق‌العاده کانته در لستر و قهرمانی غیرمنتظره با روباه‌ها کانته خواهان زیادی داشت، اما آرسنال و چلسی بیش از همه به او نزدیک بودند. البته ونگر فاش کرد که مرتبه اول زمانی قصد جذب کانته را داشته که در فرانسه بازی می‌کرد: «من اولین مرتبه وقتی در فرانسه بود تلاش کردم کانته را به خدمت بگیرم، مرتبه دوم هم زمان حضورش در لستر. ما نمی‌توانیم همه‌چیز را توضیح دهیم. نقل‌وانتقالات شرایط خاصی دارد. اعتقاد دارم کانته بازیکنی تأثیرگذار است و جایگاه چلسی هم به دلیل تمهر فوتبالیی اوست.» در زمان این مصاحبه ونگر چلسی را در صدر می‌دید و کانته هم برای دومین فصل متوالی هافبک تیم قهرمان لیگ برتر بود. لستر زمانی که کانته در کان فرانسه بود او را تنها با ۵٫۵ میلیون پوند خرید.

دیمیتری پایت

روزهایی که ونگر در حال شناخت چند استعداد برتر برای ایجاد تغییر در تیمش بود دیمیتری پایت را هم زیر نظر گرفت، اما چندان برای خرید او اصراری نداشت. پس از آن بود که پایت به وستهام یونایتد پیوست و در یورو ۲۰۱۶ درخشید تا جذب او هم تبدیل به حسرت برای آرسنالی‌ها شود. البته شاید پایت را نتوان به بزرگی دیگر بازیکن‌ها دانست چون خیلی زود قید بازی کردن در لیگ برتر را زد و به مارسی برگشت. حالا در ۳۰ سالگی دیگر شرایط خوب زمان یورو ۲۰۱۶ را ندارد. گفته می‌شود زمانی که پایت در آکادمی لوهاور بازی می‌کرده هم یکی از استعدادهایی بود که به ونگر معرفی شده است.

کریستیانو رونالدو

اما بزرگ‌ترین پشیمانی ونگر نه بوفون است و نه ایبرا و نه حتی پوگبا. او اعتراف کرد بزرگ‌ترین حسرت او عدم جذب کریستیانو رونالدو است. بازیکن جوان اسپورتینگ‌لیسبون که حالا ۵ توپ‌طلا برده و قهرمان یورو ۲۰۱۶ هم شده می‌توانست به جای منچستریونایتد راهی آرسنال شود. ونگر در این باره می‌گوید: «او را در زمین تمرین دیدم و حتی پیراهن تیم را هم به او دادم، اما در نهایت مشکل بین ۲ باشگاه که مبلغ انتقال او بود باعث شد به آرسنال نیاید.» ساده است که سرالکس فرگوسن، رونالدو را بیشتر می‌خواست. همان زمان رئال‌مادرید هم به دنبال کریس بود و او ترجیح داد برای انتخاب بین ۳ باشگاه با مادرش مشورت کند. در نهایت به جمع شیاطین‌سرخ پیوست و سال ۲۰۰۹ هم رئالی شد، اما هیچ‌گاه پیراهن آرسنال بر تن فوق‌ستاره پرتغالی دنیای فوتبال نرفت.

لیونل مسی

هر بازیکنی که آرسنال شانس خریدش را از دست داد از ستاره‌های بزرگ دنیای فوتبال شد! نسل ۸۷ آکادمی بارسلونا متشکل از فابرگاس، پیکه و مسی هر سه شانس حضور در انگلیس برای پیشرفت را داشتند. سال ۲۰۰۳ سسک فابرگاس به آکادمی آرسنال رفت و سپس در تیم اول باشگاه تبدیل به یک ستاره شد. جرارد پیکه هم سال ۲۰۰۴ به صورت قرضی راهی منچستریونایتد شد تا بتواند کمی بازی کند. هردو بعدها به بارسا برگشتند، فابرگاس دوباره به چلسی رفته و در لندن بازی می‌کند. مسی هم در همان زمان می‌توانست راهی آرسنال شود و مسیری مشابه با فابرگاس را طی کند، اما گفته می‌شود به دلیل این که باشگاه آرسنال نتوانسته برای او و خانواده‌اش منزل تهیه کند قید سفر به انگلیس را زده است.

دیدیه دروگبا

مردی که همیشه به آرسنال گل می‌زد! دیدیه دروگبا که در ۱۵ بازی ۱۳ گل به آرسنال می‌توانست پیراهن قرمز را قبل از پیراهن آبی بپوشد. از دست دادن مهاجمی که ۴ مرتبه در لیگ برتر و لیگ قهرمانان مهره تأثیرگذار چلسیِ قهرمان بوده هم حسرت بزرگی برای ونگر است. پروفسور بعدها اعتراف کرد وقتی دروگبا در باشگاه لومان توپ می‌زده آرسنالی‌ها می‌توانستند او را جذب کنند. او همچنین دلیل ناراحتی‌اش را هم گل‌هایی که دروگبا به تیمش زده بیان می‌کند: «می‌دانستم بازیکن خوبی‌ست و او را از دست دادیم. دلیل مهم دیگری که ناراحت هستم او را از دست دادم این است که در بازی‌های بزرگ خیلی به ما لطمه زد.» دروگبا از لومان به گنگان و مارسی و در نهایت سال ۲۰۰۴ به چلسی پیوست.

منبع: FourFourTwo


مطالب پیشنهادی