یا مرگ یا قضاوت
۲۷ام فروردین ۱۳۹۷ فوتبالی ورزشی

مهر فوتبال ـ جنجال‌ها پیرامون پنالتی دقایق پایانی دیدار حساس رئال مادرید و یوونتوس در مرحله یک‌چهارم پایانی همچنان ادامه دارد، پنالتی که مایکل اولیور داور انگلیسی به ضرر بیانکونری اعلام کرد و از آن روز تاکنون، در فضای مجازی هدف حملات اهانت‌آمیز کابران اینترنتی قرار گرفته است. از آنجایی که اولیور در فضای مجازی فعالیتی ندارد، هواداران یووه به صفحه همسرش در شبکه‌های اجتماعی حمله کرده‌اند و او را هدف پیام‌های توهین‌آمیز و تهدید‌آمیزشان قرار داده‌اند.

اما ماجرا به همین‌جا ختم نشده و برخی پای را فراتر گذاشته‌اند و اولیور و همسرش که او نیز یک داور فوتبال است را به قتل تهدید و پیامک‌هایی با همین مضمون برایشان ارسال کرده‌اند. در این بین پلیس در حال تحقیقات در مورد فردی‌ست که شماره تلفن همراه اولیور را در فضای مجازی منتشر کرده است.

به همین بهانه بد نیست به موارد مشابه نیز نگاهی بیاندازیم:

خاویر آلوارز:

خاویر آلوارز اسپانیایی، بعد از اعلام ۲ ضربه پنالتی بسیار مشکوک و اخراج دو بازیکن رئال مادرید در جریان دیدار این تیم با ریسینگ‌سانتاندر در چارچوب رقابت‌های لالیگا اسپانیا، مورد هجوم بی‌سابقه و ترسناک هواداران رئال مادرید قرار گرفت. او در همان شب و تنها چند ساعت پس از اتمام مسابقه، بیش از ۵۰ تماس و پیام‌کوتاه تهدیدآمیز با مضمون قتل خود، دختر و همسرش دریافت کرد. خاویر چند روز بعد اعلام کرد که دختر ۶ ساله‌اش مورد اهانت لفظی هم‌کلاسی‌هایش در مدرسه قرار گرفته است.

رسانه‌های نزدیک به رئال مادرید فردای بازی با چاپ عکس آلوارز در صفحه نخست‌شان، از تیتر تحریک‌آمیز «Go for him» استفاده کردند، تیتری که موج حملات به خاویر را بسیار شدت بخشید و هواداران مادرید با دیدن او در شهر، به سمت هجوم برده و بر سرش فریاد می‌زدند: «بمــیر»

آندرس فریسک:

آندرس فریسک سوئدی که در برهه‌ای از زمان، یکی از بهترین داوران فوتبال دنیا بود، در مرحله یک‌هشتم نهایی فصل ۰۵-۲۰۰۴ لیگ قهرمانان اروپا، جدال دو تیم بارسلونا با چلسی را در نیوکمپ بر عهده داشت که این بازی با نتیجه ۲ بر یک به سود آبی‌اناری‌ها خاتمه یافت.

بعد از بازی ژوزه مورینیو سرمربی وقت چلسی، در حمله‌ای شدید به این داور مدعی شد که خودش با چشم شاهد بوده که فریسک بین دو نیمه به رختکن بارسا رفته و با رایکارد سرمربی وقت بارسا خوش‌وبش کرده است. در آن بازی، داور سوئدی ضمن اخراج دروگبا، در چند صحنه سوت‌های اشتباهی بر علیه آبی‌های لندن زد. اظهارات آقای خاص مزید بر علت شد تا سیلی از پیام‌های تهدیدآمیز به سوی داور سوئدی جاری شود.

این پایان کار نبود  و در ماه سپتامبر، در دیدار رم و دیناموکیف، فریسک مورد حمله قرار گرفت و او با چهره‌ای خونین، بازی را متوقف کرد. آندرس سرانجام با افزایش دامنه تهدیدها علیه خانواده‌اش، به طور ناگهانی تصمیم گرفت برای همیشه این حرفه را رها کند. او عطای کار در سطح اول فوتبال اروپا را به لقایش بخشید و در دوران اوج و شهرت، داوری را برای همیشه کنار گذاشت. او در زمان اعلام کناره‌گیری‌اش از داوری گفت: «تهدید علیه من و خانواده‌ام بعد از بازی بارسلونا و چلسی، بسیار زیاد شد و من و خانواده‌ام چندین بار تهدید به مرگ شدیم. حتی جرات ندارم فرزندانم را تا اداره پست بفرستم. این ۱۶ روز بدترین روزهای زندگی‌ام بود و ادامه این حرفه به بهای از دست رفتن آسایش خانواده‌ام شده و به نظر من ارزش ندارد. امنیت خانواده‌ام برایم مهم‌تر از هر چیز دیگری است.»

تام هنینگ اووربو:

باز هم جدال بارسلونا و چلسی، باز هم جنجال داوری و باز هم تهدید و در نهایت خداحافظی.

قضاوت دیدار نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۰۹-۲۰۰۸ به هنینگ نروژی سپرده شد. او در کل قضاوت ضعیفی در بازی داشت و در چندین صحنه مشکوک به پنالتی، در سوت خود به ضرر بارسلونا ندمید. هنینگ در نهایت با مردود اعلام کردن گل صحیح چلسی در دقیقه ۹۰، خون هواداران حاضر در استمفوردبریج را به جوش آورد و مانع فینالیست شدن شاگردان گاس هیدینگ شد.

جو به حدی متشنج شد که بعد پایان بازی، تام و همکاران‌اش با اسکورت پلیس از ورزشگاه خارج و به منظور تامین امنیت حتی مجبور به تعویض هتل محل اقامت‌شان شدند. هولیگان‌های چلسی اما دست از سر او برنداشتند و بارها او را به مرگی دردناک تهدید کردند. تهدیدها به حدی رسید که او مجبور شد برای مدتی به خارج از شهر فرار و محل زندگی‌اش را عوض کند و سرانجام داوری را برای همیشه کنار گذاشت.

گرچه این داور جنجالی نروژی، افزایش تهدیدات را در تصمیم‌اش برای خداحافظی پر رنگ نمی‌بیند و معتقد است عدم قرار گرفتن نامش در لیست نهایی داوران جام‌جهانی ۲۰۱۰، باعث ش که او دیگر انگیزه‌ای برای قضاوت نداشته باشد و به همین دلیل از دنیای فوتبال و داوری کناره‌گیری کرد.

اورس مه‌یر:

زمانی که داورها کار خود را به درستی انجام دهند، کمتر کسی حتی متوجه حضورشان در زمین می‌شود اما وای به حال کسی که اشتباه کند! اورس مه‌یر، داور صاحب نام سوئیسی، یکی از داوران خوش‌آتیه دنیای فوتبال بود که کار قضاوت را با آرزوی قضاوت در استادیوم «سن سیرو» آغاز کرد. این داور برای ایرانی‌ها چهره‌ای آشناست چرا که قضاوت بازی حساس ایران برابر آمریکا بر عهده او بود.

مه‌یر بعدها در مورد آن بازی گفت: «در جریان مسابقه باید تصمیم می‌گرفتم که در یک صحنه برای ایران پنالتی بگیرم یا خیر؟ اما پنالتی نگرفتم چون در این صورت مجبور بودم به دروازه‌بان آمریکا نیز کارت قرمز نشان دهم. هر چند به نظر می‌رسید که خداداد عزیزی کمی بزرگنمایی کرده اما آن صحنه را واقعاً میشد پنالتی گرفت. با این حال تصمیم گرفتم در سوت ندمم چرا که در روند مسابقه تغییری ایجاد نمیشد!»

 اشتباه داوری آنهم در تورنمنت‌های مهم ملی از جمله جام ملت‌های اروپا، از نظر کاری برای داور بسیار گران تمام می‌شود و مه‌یر ۶ سال بعد از قضاوت دیدار ایران و آمریکا، در مرحله یک‌چهارم نهایی رقابت‌های یورو ۲۰۰۴ در دیدار انگلیس مقابل پرتغال، به دلیل مردود اعلام کردن گل «سول کمپبل» مدافع تیم ملی انگلیس ، نه تنها از نظر کاری مورد انتقاد شدید قرار گرفت، بلکه موجب شد هزاران نفر در پیغام‌هایی رکیک و زننده، او را به مرگ تهدید کنند. سرانجام نیز این تهدیدها باعث شد او از قضاوت فوتبال خداحافظی کند.

هاوارد وب:

همانطور که گفتیم، اشتباه داوری در تورنمنت‌های مهم ملی، تاوان سنگینی دارد و یکی از کسانی که به خوبی این قضیه را با گوشت و پوست خود لمس کرده، هاوارد وب، داور معروف انگلیسی است.

وب در دیدار دو تیم اتریش و لهستان در مرحله گروهی رقابت‌های یورو ۲۰۰۸، در لحظات پایانی بازی یک ضربه پنالتی بسیار مشکوک به سود اتریش اعلام کرد و همین امر کافی بود تا هواداران لهستان او را به مرگ تهدید کنند. حتی وزیر ورزش لهستان هم وب را یک متقلب نامید.

اما ماجرا به تهدیدهای لفظی ختم نشد و به مدت یک سال، برای وب بسته‌های پستی حاوی «موش و خفاش مُرده» همراه با نوشته‌های تهدیدآمیز ارسال میشد و پلیس هرگز موفق به ردگیری فرستنده و یا فرستندگان این بسته‌ها نشد. هرچند بعد از گذشت یک سال، اوضاع آرام شد و وب به قضاوتش در فوتبال بدون مشکل ادامه داد.


مطالب پیشنهادی